3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
دانشمندان در دانشگاه هودرفیلد (Huddersfield) با توسعه روشی جدید از چاپ سه ­بعدی برای ایجاد ایمپلنت ­های پزشکی ساخته شده از ژل نرم (Soft gel) پیشگامی خود را نشان دادند. این فناوری با نام اختصاری SLAM شناخته می­ شود و با استفاده از آن می ­توان ایمپلنت ­هایی کاملا شخصی ­سازی شده برای بیمار ایجاد کرد.
تعویض دریچه ­های قلب و رگ­ های خونی و همچنین ساخت پوست مصنوعی از مواردی هستند که قابلیت تولید آن ­ها با استفاده از تکنولوژی “ساخت افزایشی معلق” ( SLAM – suspended layer additive manufacture ) امکان ­پذیر است. در حال حاضر، در قالب یک کار گروهی چند جانبه، پتانسیل استفاده از این فناوری در جهت ایجاد مدل ­های پوستی با ضخامت کامل در حال محک زدن است.
آلان اسمیت (Alan Smith) استاد علوم پلیمر این دانشگاه در این زمینه توضیح می ­دهند: “به هنگام توضیح این فناوری به متخصصان بخش پزشکی، بسیاری از کاربردهای دیگر این فناوری از طرف این افراد پیشنهاد می ­شود.” آخرین دستاوردهای این گروه در مقاله ­ای در مجله Advanced Functional Materials به چاپ رسیده است. در فایل ویدئویی زیر، نویسنده اول مقاله به توضیحاتی اولیه در مورد این فناوری می ­پردازد.
مشکل پاسخ داده شده توسط این گروه در این پژوهش­ ها به این مساله بر می­ گردد که چاپ جوهرهای زیستی با ویسکوزیته پایین به دلیل ریزش و شکم دادن سریع آن­ها محدودیت ­های بسیاری ایجاد می ­کند و در نهایت می­ تواند موجب ریزش ساختار ­شود. در این مقاله توضیح داده شده است که فناوری SLAM و استفاده از هیدروژل با خاصیت خودترمیمی (self-healing) موجب حل این مشکل شده است و موجب ایجاد ساختار های پیچیده می ­شود و در نتیجه قابلیت تعویض بسیاری از بافت ­ها و ارگان ­های پیچیده بدن را فراهم می­ سازد.

در حال حاضر این گروه در حال کار بر روی پروژه­ ای به منظور ایجاد مدل ­های پوستی با ضخامت کامل می­ باشد. این دستاورد می ­تواند در آینده موجب درمان زخم ­های مزمن عمیق از طریق ایجاد و ارائه تمامی لایه­ های مختلف پوستی گردد. همچنین از این مدل ها می توان برای توسعه مدل ­های بیماری و توسعه انواع روش ­های درمانی و داروها استفاده کرد.
منابع:

https://www.hud.ac.uk/news/2020/january/3d-bioprinting-of-body-tissue-and-skin/?utm_source=facebook&utm_medium=ad&utm_campaign=socialcentral-weekly-ad-news-3dprinting-twitter&utm_content=

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/adfm.201904845

مطالب مرتبط