3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio

برگزاری کارگاه های آموزشی

تیم تخصصی شرکت امیدآفرینان مهندسی آینده این آمادگی را دارد تا در قالب کارگاه های آموزشی دو ساعته (تئوری) یا چند ساعته (تئوری و عملی) به آموزش مباحث چاپ سه بعدی زیستی بپردازد. برای گفتگو در این زمینه و آشنایی بیشتر می توانید در قسمت تماس با ما با متخصصان تیم امیدآفرینان در ارتباط باشید.

دوره جامع کاربری چاپگرهای زیستی سه بعدی

این دوره که به صورت ۴۰ ساعت آموزشی برگزار می شود، مناسب افرادی است که به دستگاه های چاپگر زیستی سه بعدی و نحوه چاپ سه بعدی و سه بعدی زیستی علاقه دارند. این دوره به صورت خصوصی برگزار می شود و در آن با توجه به بخش مورد نظر، فردی متخصص از گروه امیدآفرینان مهندسی آینده مسئول آموزش قسمت های تئوری و عملی است. قسمت های مورد آموزش در این دوره به شرح زیر است:

• Welcome and course overview

در این بخش، فرد شرکت کننده با افراد متخصص از تیم امیدآفرینان که مسئولیت آموزشی قسمت های مختلف این دوره را به عهده دارند، آشنا شده و طی یک فایل ارائه معرفی قسمت های مختلف دوره آموزشی انجام می شود.

• Basics of additive manufacturing, 3D printing and 3D Bioprinting, printing steps and challenges

در قالب یک فایل ارائه، اصول ساخت افزایشی بیان شده و معرفی انواع روش های چاپ سه بعدی و چاپ سه بعدی زیستی، و مزایا و معایب آنها ارائه می شود. همچنین، فرد شرکت کننده در این قسمت با مراحل چاپ سه بعدی (با استفاده از دستگاه FDM) و چاپ سه بعدی زیستی با دستگاه چاپ زیستی سه بعدی ساخت شرکت امیدآفرینان که بر اساس micro extrusion کار می کند به طور کامل آشنا می شود.

• Computer-aided design (CAD)

در این بخش، متخصصان رشته مکانیک شرکت امیدآفرینان به آموزش نرم افزار SolidWorks به عنوان یکی از تخصصی ترین نرم افزارها در جهت ایجاد مدل های سه بعدی می پردازند. آموزش به گونه ای خواهد بود که فرد مورد نظر مفاهیم اولیه و دستورات پایه ساخت مدل سه بعدی که برای ایجاد طراحی های مرسوم در چاپگرهای سه بعدی نیاز است را فرا می گیرد. همچنین بعد از این مرحله، فرد باید طراحی چند مدل را انجام دهد.

• ۳D printing and bioprinting softwares (simplify3D and Repetier)

بعد از ایجاد مدل سه بعدی، ساختار مورد نظر باید وارد نرم افزار تخصصی چاپ سه بعدی شود. در این مرحله به آموزش نرم افزارهای Simplify3D برای چاپ سه بعدی و نرم افزار Repetier برای چاپ سه بعدی زیستی پرداخته می شود.

• Intro to G-Code syntax

در بعضی از مواقع نیاز است تا کد خامی که جهت انجام چاپ به دستگاه چاپگر داده می شود به صورت دستی تغییر داده شود. در این حالت نیاز است تا فرد مورد نظر تشخیص و نحوه شخصی سازی دستورات به زبان gcode را فراگیرد. در این بخش به اختصار نحوه شخصی سازی Gcode آموزش داده می شود.

• ۳D printing using some materials (PLA, PVA, and Flex)

بعد از گذر از مراحل قبلی، فرد آماده انجام چاپ است. در این قسمت، فرد به چاپ تعدادی از مدل های طراحی شده توسط خود در مراحل قبل، با استفاده از انواع مواد PLA، PVA و Flex می پردازد.

• Regenerative medicine and stem cells

جهت ورود به قسمت چاپ زیستی سه بعدی، نیاز است تا فرد با مفاهیم پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی آشنا شود. آموزش طراحی شده در این قسمت به صورت تئوری ارائه می شود.

• Intro to biomaterials and bio-inks

به دلیل استفاده از جوهرهای زیستی ساخته شده از انواع مواد زیستی در چاپ زیستی سه بعدی، در این قسمت آشنایی اولیه با انواع این مواد و مفهوم چاپ پذیری به صورت ارائه تئوری انجام می شود. تفهیم کامل این مبانی، به هنگام انجام عملی برنامه ریزی شده در قسمت های قبل صورت می گیرد.

• Printing using bio-inks (Alginate, GelMA, Pluronic acid)

به منظور آشنایی فرد مورد نظر با انواع روش های ایجاد پیوند عرضی و چاپ جوهرهای زیستی، انجام چاپ موادی از قبیل آلژینات، ژلما و پلورونیک اسید توسط فرد انجام می شود. همچنین، چاپ جوهرهای حاوی سلول نیز در این قسمت آموزش داده می شود.

• Intro to post-print tests

تقریبا در تمامی موارد، بعد از انجام چاپ زیستی سه بعدی، آزمایش هایی با توجه به نوع بافت مورد نظر باید برنامه ریزی و انجام شود. انجام برخی از این موارد به صورت تئوری و عملی آموزش داده می شود.

• Future trends in 3D printing and Bioprinting

در نهایت، جهت آشنایی فرد مورد آموزش با جدیدترین تحولات در زمینه ساخت افزایشی، ارائه ای با این مضمون به صورت تئوری صورت می گیرد.

برگزاری مدرسه های تابستانه/زمستانه (Summer/Winter school)

مفاهیمی که در این دوره آموزش داده می شود انطباق زیادی با ” دوره جامع کاربری چاپگرهای زیستی سه بعدی” دارد و تنها تفاوت آن برگزاری به صورت گروهی است. برگزاری این دوره یک هفته طول می کشد و طی آن افراد مورد آموزش توانایی کافی کار با چاپگرهای سه بعدی و زیستی سه بعدی را می آموزند.