3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
آئین اختتامیه “نخستین رویداد چاپ سه بعدی زیستی کشور”، روز چهارشنبه ۹۸/۰۳/۲۹ ساعت ۸:۳۰ صبح، با حضور جمعی از محققان و نیز جمعی از مقامات دولتی مرتبط با این حوزه در سالن همایش دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار می­شود.
با توجه به افزایش روز افزون تعداد افراد حاضر در لیست انتظار عمل پیوند عضو و تعداد بسیار کم افراد اهدا کننده عضو در دنیا، تولید بافت­ های زنده و قابل پیوند در محیط آزمایشگاهی از چالش­ های پیش­روی دانشمندان به شمار می­رود. هر چند روش­ های مهندسی بافت توانسته ­اند تا حدودی به موفقیت­ هایی در این مسیر دست پیدا کنند، اما تلاش­ ها برای ساخت بافت با هندسه و سلول ­هایی مشابه بافت بدن همچنان ادامه دارد. روش چاپ سه بعدی زیستی از جمله راه حل­ های نوین در این زمینه است که امکان قرار گیری سلول و مواد مختلف را در هندسه ­ای مشابه بافت ­های بدن فراهم می­کند.
متاسفانه به دلیل پیچیدگی این فناوری و عدم دسترسی محققان کشور به دستگاه چاپگر زیستی سه ­بعدی در داخل کشور، تا کنون امکان استفاده از این روش در کشور فراهم نبوده است. خوشبختانه با همت تیم “امید آفرینان مهندسی آینده” و انجام دو سال کار تحقیقاتی فشرده و بین رشته ­ای، این دستگاه در داخل کشور بومی سازی و عملیاتی شده است و از ابتدای سال ۹۷ در اختیار محققان قرار گرفته است.
با توجه به پیشرفت ­های سریع و استقبال گسترده محققان به ویژه در حوزه پزشکی و به پیشنهاد معاونت علمی ریاست جمهوری و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، این شرکت از ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۷ اقدام به برگزاری نخستین رویداد چاپ سه بعدی زیستی کشور در دانشگاه صنعتی شریف نموده است. هدف از برگزاری این رویداد، گسترش هر چه بیشتر فناوری چاپ زیستی و آشنایی با پتانسیل های موجود در کشور و هم­افزایی تیم های فعال جهت بهره برداری و تجاری سازی فناوری های مرتبط با آن بوده ­است. همچنین به ابتکار شرکت امیدآفرینان، دستگاه چاپگر سه بعدی زیستی و ملزومات آن در اختیار تیم ­های مستعد دانشگاهی که به این دستگاه دسترسی نداشتند قرار گرفت که نتایج حاصل از کار این تیم ها نیز در آئین اختتامیه این رویداد ارائه خواهد شد.
آئین اختتامیه “نخستین رویداد چاپ سه بعدی زیستی کشور”، روز چهارشنبه ۲۹/۰۳/۹۸ ساعت ۸:۳۰ صبح، با حضور جمعی از محققان و نیز جمعی از مقامات دولتی مرتبط با این حوزه در سالن همایش دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار می­گردد.
میهمانان ویژه همایش:
  1. جناب آقای دکتر حمیدیه، دبیر ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری
  2. جناب آقای دکتر قانعی، دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری
  3. جناب آقای دکتر سلطانی، ریاست محترم مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی ریاست جمهوری
  4. جناب آقای دکتر فتوحی، ریاست محترم دانشگاه صنعتی شریف
  5. جناب آقای دکتر کارگاه، مدیر عامل شرکت پرسیس ژن
 آدرس محل برگزاری :تهران ، خیابان آزادی ، خیابان حبیب الهی ، خیابان شهید قاسمی ، ضلع شمال دانشگاه صنعتی شریف ، نبش کوچه شهید تیموری ، دانشکده مهندسی انرژی سالن کنفرانس
مطالب مرتبط