3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
3d-bio
بنیاد ژنو در همکاری با دانشگاه پزشکی Uniformed Services University، شرکت صنعتی فضایی TechShot و شرکت TechShot تولید کننده چاپگرهای زیستی، اولین آزمایش چاپ زیستی سه بعدی در مورد چاپ منیسک زانوی انسانی را با موفقیت به اتمام رساند. این سری از آزمایش ­ها تحت حمایت مالی برنامه سلامت دفاعی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (۴D Bio3 Program) در آزمایشگاه پایگاه فضایی ایالات متحده انجام شده است.
آسیب دیدگی منیسک از شایع ­ترین صدمات اورتوپدی در سربازان به شمار می ­رود. امکان چاپ در شرایط بی وزنی مزیت بالایی را در مهندسی انواع بافت به وجود می ­آورد. چاپگر توسعه یافته در این برنامه اولین چاپگر با امکان چاپ زیستی سه بعدی در شرایط بی وزنی است. در این برنامه، فضانوردان مستقر در پایگاه فضایی ایالات متحده به ارزیابی مواد و چاپ زیستی سه بعدی آن­ ها پرداختند.
ساخت بافت­ های نرم انسانی نظیر بافت قلب با مشکلات فراوانی همراه است. این مشکلات به دلیل نیاز به چاپ مواد با خواص در تضاد با یگدیگر نظیر چاپ پذیری، فعالیت از نظر زیستی و خواص مکانیکی مناسب بافت مورد نظر می باشد. به هنگام چاپ مواد نرم که پتانسیل بالاتری در تقلید شرایط طبیعی بدن دارند، ماده مورد چاپ در شرایط جاذبه زمین به دلیل وزن لایه­ های چاپ شده تغییر شکل می­ دهد و موجب از دست رفتن دقت چاپ و عملکرد بافت نهایی می ­شود. اما با بهره ­گیری از چاپ در شرایط بی وزنی در فضا، امکان حفظ شکل مواد چاپ شده تا قبل از کراسلینک شدن میسر می شود. بعد از ایجاد بافت های مورد نظر، امکان چاپ انواع ارگان در این شرایط نیز فراهم می ­شود.

:منبع
https://www.prweb.com/releases/4d_bio3_program_completes_first_3d_bioprinting_test_experiment_in_space/prweb17081424.htm
https://techshot.com/bioprinter/
مطالب مرتبط